50 éve történt – első ízben NB I-ben szerepelt a Nagykanizsa női kosárlabda csapata

50 éve történt – első ízben NB I-ben szerepelt a Nagykanizsa női kosárlabda csapata.

Nagykanizsán elsősorban Solty Jenő, Russay Olivér, Kaczor Jenő és Szántó Zoltán kezdeményezésére nagyon erős kosárlabda csapatok alakultak. A három évtizede elhunyt Szántó Zoltán nemcsak remek játékos és vezető, /Zala megyei Kosárlabda Szövetség elnöke volt / hanem kiváló edző is volt. Férfi vonalon nála kezdett játszani Szendrey S., Bojtos, Iglódi I., Fehér L., Béres és Radics. Közülük volt aki NB I-ben dobogón végzett csapatban szerepelt később a fővárosban.

Gábor ErzsébetAztán az 1960-as évek közepén elsősorban a Dr. Mező Ferenc Gimnázium tanulói közül nála játszott Hocz, Széki, Bugár, Fraknói, Badacsonyi. Kaczor Jenő irányításával kiváló női kosárlabda csapat körvonalazódott Nagykanizsán. 1965-ben az NVTE megnyerte a megyei bajnokságot és NB II-be jutott Kaczor Jenő vezetésével Gáborral, Gregorral, Léderrel. 1967-ben két remek játékos Tóth Erzsébet és Gábor Erzsébet vezérletével az NB II-ben 3. lett a csapat – a Vegyipari középiskola udvarán rendezték meccseiket- akadt olyan meccs amikor ketten együtt 70 pontot szórtak, de olyan is amikor Gábor egyedül 54/!/-et /Komárom ellen/ pedig akkor még nem volt hárompontos dobás.

Egy évvel később pedig a város már teljesen kosár lázban égett, hiszen a vasút melletti un. Cserháti csarnok vasárnap délelőttönként kicsinek bizonyult a csapat pedig sorra nyerte a mérkőzéseit.

Így érkezett az utolsó fordulóban 1968. november 26-án a Magyar Pamut csapata az NVTE pedig nyert 108:27 /49:14/-es elképesztő arányban. /Gábor 37 pont, Széki 18 pont./
A csapat így állt fel: Hágner, Magyar, Hocz, Gábor, Széki. Csere: Takács, Gregor, Bugár, Csaba. Az együttes nélkülözhetetlen tagja volt Izsák József szakosztály vezető, Csögör József intéző és Kaczor Jenő edző és a 6. játékosnak számító lelkes közönség.
Elképesztő ünneplés volt a 100. ponttál /Széki Zsuzsa szerezte!/ és a bajnoki aranyak átadásánál. /Ugyanakkor ünnepelte a ZTE labdarúgó csapata szintén az NB II-es bajnoki címet!/

Zala megyében a ZTE labdarúgó és röplabda csapatai előtt /!/ az év együttesének választották 1968-ban a NVTE női kosárlabda együttesét.

Külön kell szólni a csapat klasszisáról Gábor Erzsébetről, aki abban az évben a bajnoki meccseken 621 /!/ pontot dobott az NB II-ben és Zalában az év 2. legjobb /Vasvári Mária súlylökő mögött/ sportolójának választották a Zalai Hírlap év végi szavazásán, 1975-ben 3. lett ugyanott. Később a Videotonhoz került, de 1973-ban visszatért és azonnal NB I-hez segítette az akkor már MÁV NTE néven szereplő együttest. Az 1980-ban, majd 1984-ben NB I.-be jutott csapat edzője. 1993-ban létrehozta a Kanizsa Diáksport klubot és edzősége alatt 1995-ben a csapat Országos Serdülő Bajnokságot, majd 1999-ben Országos Leány Kadett Bajnoki címet nyert Debrecenben. 2004-ben, majd 2005-ben Mező Gimnázium csapatával Diákolimpiát nyert. Több felnőtt és utánpótlás válogatott játékost nevelt. Két rövid megszakítást leszámítva 56 esztendő óta szolgálja és tartja életben a nagykanizsai női kosárlabda vonalat.

De kanyarodjunk vissza időben hiszen 1969-ben következhetett a város történetében először az NB I.
Akkor nemhogy idegenlégiós, de még más városból érkező sem került a csapathoz, így változatlan kerettel –alig 20 év átlag életkorral!- az első osztály legfiatalabb és legcsinosabb csapata részvételével kezdtek a TFSE ellen.
A csapat erejét jól jellemzi, hogy 1969. február végén felkészülési meccsen idegenben /!/ legyőzték a Pécs /63:62/ együttesét /Magyar, Simon, Hocz, Széki, Gábor, csere: Hágner, Gregor, Csaba, Bugár, Takács, Bíró, Kovács/ . Gábor 32, Széki 17 pontot szerzett.
A diadalmenetnek köszönhetően március 29-én pedig az Európa bajnoki ezüstérmes Jugoszlávia játszott a Vasutas csarnokban és nyert 115:43-ra. /Gábor 14 pont/.
Majd indult az NBI I. a TFSE ellen, de az már egy másik történet. Érdekesség, hogy éppen akkor változott az NVTE elnevezés MÁV NTE névre.
A félévszázaddal ezelőtti kosárlabda nagykanizsai hősei Nagykanizsán és Zala megyében is sporttörténelmet írtak. Fellendült az utánpótlás képzés, a vasutas ifi csapat Kovács Magdolna vezérletével országos döntőbe jutott.

A bajnokcsapat tagjai pedig Hocz Erikával, Gábor Erzsébettel –becenevén Csúzli - az élen hihetetlen népszerűségnek örvendtek a városban. Később Széki Zsuzsa A BEAC NB I-es élcsapatában, Tóth Erzsébet Pécsett, Gábor Székesfehérváron és Pécsett, Kovács Magdolna pedig egy későbbi korszak nagykanizsai első osztályban szereplő vasutas együttesével, majd edzőként, miként a válogatott kerettagságig jutó Gábor Erzsébet is sikeres karriert élt meg.

Bizton állítom, aki látta Csaba Márta kétkezes távoli dobásait, Hágner Katalin félpályás sikeres pontjait, Gábor ponterősségét, Hocz Erika center játékát és átélte, a Cserhátiban azokat a 350 néző előtt rendezett bajnokikat, miként jelen sorok írója is: sohasem felejti a kanizsai bajnokokat, akiket 2018-ban december közepén az 50. évforduló alkalmából külön is ünnepelt a város és a kosárlabda társadalom.

A félévszázaddal ezelőtti bajnokcsapatból már nem lehet a földi pályán Hágner és Gregor, de ők is a játékos társaikkal aranybetűkkel íratták nevüket Nagykanizsa és Zala megye sporttörténelmébe.

Dr. Iglódi Endre